DNO - Idea

Opowieści nie wystarczy wysłuchać, opowieści trzeba poczuć, trzeba nimi przesiąknąć! A to ci gwarantujemy! Z nami odkryjesz drugie DNO ludowych powiastek i historyjek i przeżyjesz niezapomnianą przygodę?! Zapraszamy Cię do Domu Niezwykłych Opowieści, czyli Domu spotkań z przedziwnymi historiami i legendami naszej Małej Ojczyzny - Śląska Cieszyńskiego.


DNO - czym jest?

Dom Niezwykłych Opowieści to seria projektów, które stawiają sobie za cel tworzenie przestrzeni do spotkań z żywą opowieścią i dziedzictwem Śląska Cieszyńskiego. 

Naszą ideą jest, by bawić, uczyć i uwrażliwiać, opowiadając o rodzimych dziejach i tradycjach poprzez krótkie formy teatralne, monodramy, angażujące publiczność (forma dramy) we wspólne odgrywanie i przeżywanie sceny z życia naszych przodków. 

Jako ludzie pełni wielkiego szacunku do spuścizny regionalnej Śląska Cieszyńskiego, motywowani ideą ratowania i popularyzowania dziedzictwa przodków, postanowiliśmy, wykorzystując własne unikatowe pomysły, talenty i wiedzę stworzyć nowoczesną, atrakcyjna w formie przestrzeń edukacji poprzez zabawę i wspólne przeżywanie historii naszej Ojcowizny.

Jakie projekty tworzymy w ramach Domu Niezwykłych Opowieści?

  1. Naszym głównym "produktem" są obecnie spektakle interaktywne, w ramach ludyczno-dydaktycznego cyklu teatralnego "Żywej Opowieści", zob. niżej.
  2. Naszym marzeniem jest stworzenie w przyszłości prawdziwego "Domu Niezwykłych Opowieści". 


Narodziny DNO

Wszystko zaczęło się około 2014 roku, gdy jeden z nas - historyk zakochany w Śląsku Cieszyńskim - Wojtek Grajewski wpadł na pomysł, by poprzez dramy i zabawy nie tylko prowadzić edukację historyczną, ale spróbować czegoś więcej... Stworzyć coś na kształt domu spotkań z historią i legendą!

Tak narodził się pomysł, by stworzyć projekt, łączący miłość do ziemi i ludzi, pasje aktorskie, techniki sceniczne i zdobywaną latami wiedzę, nt. bohaterów Małej Ojczyzny, i ich przeżyć, etc. ...

Projekt w ciągu kilku lat dojrzewał, aż pod koniec 2022 roku, dzięki artyście-wizjonerowi, wspaniałemu animatorowi - Szymonowi Pilch, spotkał się w pół drogi z jego wizją, który można by umownie nazwać Domem Opowieści. Od tej pory, oboje przyjaciele i artyści (Grajewski i Pilch), którzy dotąd luźno współpracowali, wspierając się we wzajemnych przedsięwzięciach, postanowili zacieśnić współpracę. Okazją, były fenomenalne interaktywne przedstawienie, pt. Czarownice, południce i nocnice, czyli strachy z naszej bajki; które niemal kropka w kropkę wpisywało się w wizję, o której marzył Grajewski. Spektakl ten w najczystszej postaci pokazujący fascynującą intuicję i metody pracy z najmłodszą publicznością, obudził nadzieje, iż można w ten sposób pracować z odbiorcami w różnym wieku, fascynując ich przeszłością i tradycjami przodków. Po spektaklu, od słowa, do słowa, doszło do wymiany uwag, by wspólnie tworzyć, przedsięwzięcia teatralno-edukacyjne, bazujące na rodzimej historii i dziedzictwie kulturowym.

Tak też, na przełomie 2022 i 2023 roku, zdecydowaliśmy się tworzyć w Brennej razem nową wartość, być z nią na dobre i na złe. Wspiąć się na wyżyny naszych możliwości, a jeśli trzeba to nawet zejść na DNO, by wydobyć skarby skryte w górskiej ziemi przed wiekami. 

Dlaczego DNO? Bo taki akronim dla przedsięwzięcia niemal równocześnie i niezależnie od siebie wymyślili obaj twórcy dla wspólnego przedsięwzięcia, zakładając jako nazwę dla niego Dom Niezwykłych Opowieści, a więc DNO.


Spektakle interaktywne

Pragniemy wciągnąć widza w inny, niezwykły świat. By to zrobić, ożywiamy lokalne legendy, podania, bajania, zapisy z literatury pięknej, a także ploteczki i anegdotki. Ich  wykorzystanie w zgrabnie prowadzonej narracji, poprzez zastosowanie najróżniejszych technik i metod ma zaangażować widza w przeżywanie prawd ważnych dla jego przodków i pobratymców.

Cykl interaktywnych spektakli przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Każde spotkanie zostanie poświęcone innemu tematowi. Większość z nich oscyluje wokół lokalnych opowieści i legend, mitycznych postaci i historycznych wydarzeń.

 

Kto tworzy DNO?

DNO tworzy grupa przyjaciół, miłośników kultury, artystów, regionalistów i "aktywistów wiejskich".  W przedsięwzięcie zaangażowało się  dotychczas nas pięciu. Oto oni: (w kolejności dołączania do przedsięwzięcia)

  • Wojciech Grajewski i Szymon Pilch,
  • Agata Majewska-Pilch 
  • Dorota Greń-Grajewska, Anna Musioł




Komentarze

Popularne posty